top of page

אז מה זה המועדון מלא המכונות , הצפצופים ויפנים ממוקדי מסך? ברוכים הבאים ל- Pachinko

בביקור ביפן, אי אפשר להתעלם ממועדוני הפאצ'ינקו (Pachinko ): המבניים ענקיים, צבעוניים , משולטים בעיצוב מצועצע המשלב לעיתים שרשרות בלונים או שילוט נוצץ. כשנכנסים פנימה "טובעים" במערבולת עשן סיגריות, רעש, מוסיקה, אורות ועשרות יפניים בוהים המכונות בשקיקה .


הפאצ'ינקו, הוא סוג של משחק (במקור מכני) שמקורו ביפן והוא מופעל על ידי מטבעות או אסימונים. רוב משחקי הפאצ'ינקו הם לצורכי הימורים והעיקרון דומה למכונות המזל במשחקי הימור במערב.

האם הימורים חוקיים ביפן? כעיקרון הימורים במזומן אינם חוקיים ביפן, אך הפופולריות הנרחבת של הימורי פאצ'ינקו אפשרה פרצה חוקית ספציפית המאפשרת לתעשייה להתקיים. על פי החוק, כדורי הפאצ'ינקו שהזוכה מקבל במשחק, לא ניתנים להחלפה ישירות בכסף במועדון המשחקים עצמו, וגם חל איסור להוציא אותם מהמתחם על מנת להחליף אותם או לסחור בהם. אבל ניתן להמיר אותם לאסימון מיוחד שנקרא: " G-prizes" (tokushu keihin ). את האסימון הזה אפשר להמיר, באופן חוקי, מחוץ למתחם, במקומות מיוחדים. למעשה אותו גוף שלישי שמזכה את הלקוח בכספי הזכייה, תמורת האסימון, קשור ישירות לבית הפאצ'ינקו, (כך שהכסף נשאר בעסק). תמורת האסימון הלקוח הזוכה מקבל מזומן, ואסימונים נמכרים חזרה לבית הפאצ'ינקו במחיר עלות פלוס עמלה. כך למעשה כולם מרווחים מזה מבלי לעבור על החוק בצורה גסה.


*משמאל מכונה משנת ה 40 באמצע מכונה משנות ה 70 ומצד ימין מכונה מתחילת שנות 2000.


אז למה מאפשרים לענף להתקיים? על פי אומדנים ממשלתיים שוק הפאצ'ינקו מהווה 41% מענף הבידור של הפנאי היפני והסתכם בסכום של המסתכם 20 טריליון יין בשנת 2020 . ולמעלה מ 300,000 עובדים בענף. על פי דוחות- ב 2019 הוא היווה 4% מהתל"ג היפני. ביפן יש למעלה מ 12 אלף מועדוני פאצ'ינקו אגב ב 2020 נצפתה ירידה של 77% בהכנסות הפאצ'ינקו כתוצאה ממגפת ה covid . תופעת פאצ'ינקו התחילה ביפן בשנות ה 20 , כשהופיעו מכונות ראשונות כצעצוע. אחרי זה, בסביבות 1930 מכונות פאצ'ינקו התפתחו במהירות באזור נגויה כנופש למבוגרים. אף על פי שאולמות פאצ'ינקו נסגרו במהלך מלחמת העולם השנייה, הם שיקמו את עסקיהם במחצית השנייה של שנות הארבעים. בגלל מחסור בחומרי הגלם באותה תקופה - מכונות פאצ'ינקו פשוט הורכבו מפעמונים ומנורת פלאש.

המכונות בצורתם העכשווית החלו לפעול בשנים מאוחרות יותר כאשר חברת sega פיתחה את וארסיות שדומות למכונות העכשוויות. אחרי מלחמת העולם השנייה, עברה עיקר הבעלות על מועדוני הפאצ'ינקו לידי יפניים ממוצא קוריאני שאחרי המלחמה סבלו מ'הפליה מבודדת' ונאלצו לבנות להם ענף בו יוכלו לעסוק. כיום יש ביקורת על הקשרים של חלק מהמועדונים עם צפון קוריאה, דבר שגרר 'ועדת בדיקה', שטענה שהכספים עוברים בצורה כזאת גם לצפון קוריאה כהלבנת כספים. מאחר ומדובר בהלבנת כספים – והרבה (!) גם הייאקוזה שולטת בענף ביד רמה.


מי קהל היעד?

הרבה ממועדוני הפאצ'ינקו פונים בפרסום דווקא לנשים, ובעיקר לעקרות בית, מאחר שלעתים קרובות יש להם יותר זמן וכסף להוציא על פאצ'ינקו מאשר לבעליהן. מסעות פרסום של "יום לנשים בלבד" נפוצים, לפיכך מספר הנשים במועדוני פאצ'ינקו, במיוחד במהלך היום, עולה על זה של גברים.


אז איך עובד המשחק?

מכונת פאצ'ינקו משתמשת בכדורי פלדה קטנים (בקוטר 11 מ"מ), אותם שוכר השחקן מ"סלון הפאצ'ינקו". השחקן מכניס כדור אחד או יותר למכונה, ואז לוחץ ומשחרר ידית קפיצה, המוצמדת לפטיש מרופד בתוך המכונה, וכך משגר את הכדור למסלול מתכת. ( כיום יש מכונות פאצ'ינקו שעושות את אותה פעולה אבל באופן דיגיטלי ללא כדורי מתכת). המסלול מנחה את הכדור סביב מסגרת המגרש, ואז כאשר הכדור מאבד מומנטום, הוא נופל לתוך אזור המשחק. אם כדור נכנס לחור 'התחלה' במרכז השדה, הוא מפעיל תוף, בדומה לתוף במכונת מזל. כששני סמלים על התוף או על המסך תואמים, לשחקן יש סיכוי לזכות: ומצב זה נקרא: 'reach. המטרה היא להתאים לשלושה סמלים. כשזה קורה, אלפי כדורי פלדה נופלים לקערה בבסיס המכונה. לאחר מכן השחקן מרוקן את הקערה לקופסת פלסטיק על המדף שמתחת. על קערה כזו במכונה מספיקה על מנת להכיל את מספר הכדורים (בדרך כלל 4,000) הנפלטים מזכייה אחת. במהלך המשחק זוכה השחקן לכל מיני פרסים אותם יכול להמיר למוצרי חשמל קטנים, מצלמות ומכשירי טלפון.

אגב כדי להתחיל לשחק -השחקן צריך לרכוש מינימום של 250 כדורים.יש מכונות שנקראות CR שהרווח בהן הוא גבוהה יותר וניתן לזכות גם בסכום של 200,000 אלף יין במשחק אך יחד עם זאת במידה ובמספידים 10,000 יין יכולים להעלם תוך פחות מ 40 דק'. עלות מכונת פאצ'ימקו כ 1000 דולר ויש לה תאריך תפוגה של 12 חודשי שימוש. מכונות הפאצ'ינקו לרוב יהיו מקושטות בשלל צבעים ודמויות מסרטים כמו דמויות אנימה, פיקאצ'ו starwar ועוד. כיום יש מועדונים שמחזיקים צוות דובר אנגלית בעיקר בשינגוקו, על מנת לאפשר לתיירים להתנסות במשחק.

Comentários


נושאי הבלוג
בלוג-יפן למטייל העצמאי
הטיול החלומי ליפן במרחק שיחה מכם
bottom of page