הוא נחשב לאחד משלושת הגנים היפים ביפן מה מייחד כל כך את הגן Kerokuen

ביקור בעיר Kanazawa מאפשר לנו לחוות ביקור באחד משלושת הגנים כאחד היפים ביפן ביום חורפי וגשום הגעתי לעיר בשערי האלפים היפניים ורצתי לגן להספיק לראות לראות אותו. למזלי השמש הציצה למספר דקות וצבעוניות העלים הפכה את הכול לסצנה כמו ציר מדהים.פרוש שם הגן Kenrokuen, הינו, ״ גן ששת המעלות״ שמעיד על התפיסה שעומדת מאחורי תכנון הגן. הכוונה לשש ההיבטים החיוניים לגן מושלם, ע״פ תורת הנוף הסינית. וההיבטים הם: מרחב, בידוד (במובן של פינות נסתרות), מלאכותיות, עתיקות, שפע מים, וטווח ראייה רחב. בגן כל האלמנטים העיצוביים ולכן הגן עונה על ההגדרה ״גן מושלם״ הוא הוקם ב 1676 מחוץ לטירת קנאזאווה כגן חיצוני, ותוכנן כך שהגן יהווה אטרקציה בכל ארבעת עונות השנה המשתנות. זה חשוב לדעת כי זה מאפשר ביקור כל ימות השנה, תמיד יש פינות קסומות שמציעות פריחה עונתית.


הגן היה חלק משטחי טירת קאנוואזה ונפתח לציבור רק באריועים מיוחדים. אחרי שהגן נשרף כולו ונחרב ב 1759 הוא שופץ ונפתח מחדש ב 1874 והפעם לציבור הרחב .

כמו בגנים בגדולים המיוחדים גם פה יש אין ספור פינות קסם. אבל מעבר לאלמנטים המאפיינים גנים יפנים כמו בריכות, מפלים, גשרים פנסי אבן וכו׳ ישנם מספר אלמנטים ייחודיים לגן הזה: המאפיין הבולט ביותר, שגם הפך לסמל הגן, הינו פנס האבן המיוחד: Kotoji-toro Lantern.הפנס הממוקם בצדו הצפוני של הגן, מעוצב בשונה מהפנסים היפניים האופיינים, שלרוב נמוכים ובעלי שלוש רגליים. פנס זה, ניצב על שתי רגליים בלבד, האחת במים והשנייה ביבשה וגובהו ייחודי- 2.60 מ׳. העיצוב מזכיר את אותו ״גשרון״ , (קליפס עץ) שמצוי על כלי הנבל היפני Koto, ומאפשר כיוונון של המתרים ומכאן - שמו.


אגב, הרגליים אינן שוות בגודלן , עקב שבר של אחת מהן ומתוך החלטה להשאיר את המבנה כפי שהוא ״בחוסר שלמות״.


אלמנט נוסף בתכנון הגן הוא מפל Midori. זהו מפל בגודל בינוני של למעלה מ 6 מטר. מפל כזה איננו אופייני בגנים יפנים ולכן הוא מאוד ייחודי לגן זה.


דבר נוסף בולט, גם למי שאינו מצוי בתכנון גנים יפנים הוא שסביב כל עץ ועץ בגן בנויה קונסטרוקציה שנראת כאילו עוטף אותו ״שלד מטרייה״ זהו - Yuki-tsuri (״מגן משלג״).


מדובר בטכניקה יפנית, לשימור עצים ושיחים מפני שלג כבד באמצעות במבוק וחבלים, הסובבים את העץ יוצרים לתמיכה לגזע והענפים שלא יקרסו תחת השלג הכבד שיורד כאן שחודשי החורף.


כפי שציינתי, הגן מרשים כל ימות השנה ובהחלט מומלץ לא לפסוח אליו. ניתן לקבוע סיור עם אחד המתנדבים בכניסה לסיור מודרך חינם.

הטיול החלומי ליפן במרחק שיחה מכם