top of page

מתאבק Sumo (סומו) - לא מה שחשבתםכשמדברים על לוחמי סומו , רבים רואים בהם אנשים כבדי משקל, ומי שאינו מבין את אופן ההאבקות, מייחס למשקלם את החוזק שלהם.

אז להיות לוחם סומו נדרש יותר ממשקל עודף. בהחלט לא מספיק להיות בעל משקל גוף כבד מאוד כדי להיות מתאבק סומו. מועמדים רבים במשקל אוביסט, נדחים כבר בשלבים הראשונים עוד טרום המבחנים.


העוברים את השלב הראשון , ייכנסו למשטר אימונים מאוד קשוח עם סגנון חיים מאוד תובעני.

המועמדים נדרשים לאימונים מאוד אינטנסיביים, הכוללים תרגילי גמישות, זריזות ואסטרטגיה וייקח הרבה זמן טרם רבים מהם ייזכו להיכנס לזירה אמיתית.אז מה נדרש כדי להיות מתאבק סומו:

קודם תהיה גבר! כן בנות, ע״פ מסורת השינטו העתיקה והמחמירה -נשים לא יכולות להיות מתאבקות סומו או להשתלב בזירה עצמה.

דבר נוסף, צריך מבנה גוף מתאים, לווא דווקא בעל אחוזי שומן גבוהים אלא מאסת עצמות גדולה, שתוכל להחזיק את משקל הגוף הגדל בלי הפסקה, בעל אחוזי השרירים והשומן הגבוה הנדרש ולעמוד בעצימות האימונים האינטנסיביים היומיומיים.


"אורוות" סומו- מתאמנים צעירים באימון (תמונה מאתר האינטרנט)


הרקע לספורט הסומו:

לפי מקורות עתיקים שמקורם בציורי קיר פרהיסטוריים, נראה שהסומו מקורו בריקוד פולחני חלקאי הנערך בתפילה למען קציר טוב.

כמו כן, ניתן למצוא, אזכורים לסומו כבר משנת 712, באגדה המתארת את האבקות סומו שנערכה, על החזקה של איי יפן בין שני אלים. האל TAKEMIKAZUCHI שהיה שליט העם הפשוט לבין TAKEMINAKATA, שהיה אל הרוח המים והחלקאות.

בעקבות התגרות של טקמינקאטה אל הרוח בבטקמיקזוצ'י על אדמתו, האחרון, אחז בזרועו של טקמינקאטה ומחץ אותה "כמו קנה", והביס אותו ותבע את זכויותיו- אדמתו חזרה.

האבקות בין בני אנוש מתוארת לראשונה בכתבים סיניים, משנת 23 לפני הספירה, כאשר אדם בשם נומי נו סוקונה נלחם נגד טיימה נו קוהאיה לבקשת הקיסר סווינין ובסופו של דבר הרג אותו, והפך אותו לאב הקדמון המיתולוגי סומו.

לימים הפך הסומו כחלק מהתרבות היפנית, וקיבל משמעות טקסית דתית עם מעמד מיוחד בחצר הקיסר.

גם כיום כשהסומו הפך לספורט לכל דבר עדין הטקסים וחוקי המשחק הבסיסיים נותרו ללא שינוי.


סיממנים דתיים וטקסיים בתחרות הסומו:

לפני שהפך לספורט מקצועי בתקופת טוקוגאווה, סומו בוצע במקור בשטח של מקדש. במת הסומו ופנים ה"טבעת" המשמשת לזירת האבקות, עדין נחשבת לאזור קדוש. הגג מעל זירת הקרב, שנקרא יאקאטה ייצג במקור את השמיים. ביום שלפני תחילת כל טורניר, מתקיים טקס ה- dohyō-matsuri, שהוא בעצם 'טקס ברכת הטבעת'. הטקס מבוצע מבוצע על ידי gyōji שהם השופטים על "הטבעת" ומשמשים כשופטים בכל תחרות סומו.

התלבושות שהם לובשים מבוססות על גלימות חצר טקסיות מתקופת הייאן (794 - 1185 לספירה). גם הכובעים השחורים שלהם הם העתק מדויק של הכובעים שלבשו כמרי שינטו המתוארים באמנות הייאן.

כחלק מהטקס מברכים את זירת הסומו במלח, אצות ים, קלמארי מיובש וערמונים ושותים סאקה. את המלח גם מפזרים על זירת האבקות כמנחה לאלים.אז מה נדרש ממתאבק סומו?

ציינתי שהאימונים כוללים הרבה מאוד תרגילי גמישות, שכן עליהם להיות זריזים וגמישים על מנת לחמוק מהיריב .

להרים רגל לגובה כזה עם מסת משקל כזו זה בהחלט לא פשוט..חיי המתאבקים אינם פשוטים. הם משתלבים ב - Heya (״אורוות האימונים״) = פנימיות ללוחמי סומו. היום מתחיל בחמש בבוקר באימונים קשים שיסתיימו אחר הצהרים ובנוסף יש עליהם לבצע מטלות יומיות שנקבעות על פי דרגתם כמתאבקים. (לדוגמא, החדשים יעשו את הנקיונות והארוחות לוותיקים יותר).

כדי להגיע לדרגת כניסה לקרב, לפעמים עוברות שנים רבות של אימונים ומסירות.

סומו, הוא לא תחביב - זהו אורח חיים!!


מה הם כללי הסומו:

על הבמה תוכלו לראות טבעת מוגבהת העשוייה חימר ומכוסה בשכבות חול, ועליו טבעת עגולה מנצרים.

המטרה להוציא את היריב מתחום הטבעת. ברגע שהמתאבק שיוצא מהטבעת או נוגע בקרקע בכל חלק בגופו מלבד כפות רגליו הוא מפסיד.

בדרך כלל סיבוב התמודדות יכול להמשך ממספר שניות עד דקה ומעלה.


טבעת חימר מקיפה את הזירה


אין התאמות לפי גודל או משקל, לכן יכול ליווצר מצב שמתמודדים עשויים להתמודד מול יריב גדול מהם כמה מידות ומאסת גוף גדולה פי שניים.


אז איפה רואים סומו?

טורניר סומו מתקיים מספר פעמים בשנה.

בטוקיו מתקיים הטורניר ב Kokugikan Ryogoku . עלות כרטיסים תלויה במקום המושב. המחיר נקבע על פי המיקום באצטדיון. סביב הזירה, ביחידת טאטאמי המחיר יכול להגיע לסכום גבוה מאוד. ככול שמתרחקים מהזירה ולמעלה בארנה, המחיר זול יותר. כמו כן, בגלל ספסרות, עלות כרטיס תעלה ככול שהתחרות מתקדמת ובתחרויות הגמר יכול להרקיע לעשרות אלפי יין.

אפשר בהחלט להגיע בשעות הבוקר המוקדמות כאשר התחרויות עדין של מתחרים זוטרים. ולשבת קרוב לבמה כל זמן שהמקומות פנויים.


בשעות אחר הצהרים המוקדמות, מתקיים טקס חגיגי בו עולים בכירי המתחרים לבושים בתלבושת צבעונית ייחודית.

כמובן שבשלב זה אין כל גישה לאזור הבמה ללא כרטיס תואם.
ממליצה בחום לא לפספס!!! בהחלט ניתן להסתפק במושב ב arena , כדי לחוות את החוויה המדהימה הזו.

כרטיסים ניתן לרכוש ישירות באתר של ארגון הסומו. במידה ואין במלאי, יש משרדים שמציעים את הכרטיסים במחיר קצת יותר גבוה.


コメント


נושאי הבלוג
בלוג-יפן למטייל העצמאי
הטיול החלומי ליפן במרחק שיחה מכם
bottom of page